دنیای خبر
آخرین اخبار ایران و جهان

ارائه دو مقاله با موضوع ام آر آی جنین توسط مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر ایران در کنفرانس هلسینکی فنلاند

دنیای خبر: ارائه دو مقاله با موضوع ام آر آی جنین توسط مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر ایران در کنفرانس هلسینکی فنلاند

0

دکتر حمیدرضا ادراکی متخصص رادیولوژی  و مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر ایران  در کنفرانس  هلسینکی فنلاند در ۲۶ و ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ در خصوص استفاده از ام آر آی جنین در تشخیص زودرس بیماری های مغزی و فوکوملیا سخنرانی کرد.

وی در این دو مقاله به نحوه استفاده از ام آر آی در ۳ ماهه دوم حاملگی برای تشخیص زودرس بیماری های نادر مادرزادی مغز در جنین و همچنین تشخیص زودرس بیماری فوکوملیا در ماه چهارم حاملگی پرداخته است.

به گفته دکتر ادراکی بیماری های مادرزادی مغزی شامل ۱۳۷ بیماری می باشد که از جمله آنها می توان به بیماری های ماده سفید، ماده خاکستری، سیستم بطنی، فوسای خلفی، کیستها و یا تومورهای مغزی دوران جنینی و همچنین بیماری های متابولیک و دژنراتیو اشاره کرد.

وی با بیان این  مطلب که در بحث تشخیص زودرس بیماری فوکوملیا تعداد ۳۶ بیمار با نقص تشکیل اندامها به خصوص در دستها به شکل عدم تشکیل و یا نقص در تکامل دستهای جنین معرفی شدند، تاکید کرد همه آنها در ام آر آی از شکم مادر در ماه چهارم حاملگی موید فوکوملیای جنین بود که با هماهنگی متخصص زنان، متخصص ژنتیک و جنین شناسی به پزشکی قانونی برای ختم بارداری معرفی شدند.

انتخاب مقالات و سخنرانی های دکتر ادراکی در زمینه استفاده از ام آر آی جنین در تشخیص زود رس بیماری های مغزی و فوکوملیا به عنوان کنفرانس های منتخب و مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیاد بیماری های نادر ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی در کشور فنلاند بوده است.