دنیای خبر
آخرین اخبار ایران و جهان

زیرساخت‌های پست تقویت و فرآیندهای پستی هوشمند می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پست:

مدیرعامل شرکت ملی پست در گفتگو با روزنامه دنیای اقتصاد، برنامه های این شرکت را در خصوص تقویت زیرساخت‌های پستی و هوشمندسازی عملیات تشریح کرد.

0

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست، رمضانعلی سبحانی‌فر در این گفتگو با بیان اینکه از زمان آغاز همه‌گیری کرونا خریدهای اینترنتی رونق پیدا کرده، گفت: این رویه پس ‌از این دوران نیز در زندگی مردم ماندگار خواهد بود و زیرساخت‌های پست و لجستیک کشور باید برای پاسخگویی به این نیاز تازه، توسعه یابند.

وی با اشاره به افزایش حجم و اندازه مرسولات و ایجاد چالش جدی در مدیریت مبادله، افزود: مدیریت چنین حجمی از ترافیک، نیاز به زیرساخت‌های خاصی دارد، از محل‌های تجزیه و مبادلات گرفته تا خودروهای سبک و سنگینی که در مراحل مختلف باید کار تحویل این بسته‌ها را به عهده داشته باشند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: موتورهایی که پیش‌تر برای تحویل بسته‌های پستی مورداستفاده قرار می‌گرفتند، اکنون چندان برای تحویل بسته‌های حجیم خریدهای اینترنتی جوابگو نیستند و جایگزینی این وسایل با وسایل نقلیه مناسب، زمان‌بر و مستلزم صرف هزینه است.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر بخش زیادی از فرآیندهای پستی کشور به‌صورت دستی انجام‌شده و مبتنی بر نیروی انسانی است، گفت: همین امر در دوران کرونا که حضور فیزیکی، افراد را در معرض بیماری کرونا قرار می‌داد چالشی بزرگ برای شرکت ملی پست به‌حساب می‌آمد.

سبحانی فر خاطر نشان کرد: درحالی‌که بسیاری از اصناف امکان تغییر وضعیت کاری کارکنان به دورکاری را داشتند، پست نه‌تنها از این امکان محروم بود، بلکه برای پاسخ به نیاز ایجادشده ناچار شد نوبت‌های فشرده‌تری برای حضور کارکنان خود درنظر بگیرد.

رئیس هیأت مدیره شرکت ملی پست افزود: بخش زیادی از خطاها و کندی موجود در شبکه پستی کشور، به دلیل انجام دستی مرحله تفکیک و توزیع مرسولات است و در همین راستا قصد داریم با تجهیز هاب‌ها برای انجام مکانیزه تفکیک بسته‌ها، سرعت و کیفیت ارسال بسته‌های پستی را بهبود بخشیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی که در دست اجرا داریم، هوشمندسازی سامانه‌های تجزیه مبادلات است، به‌موجب این طرح قرار است تفکیک این مرسولات به‌صورت مکانیزه و با دخالت حداقلی انسان انجام شود و انتظار داریم این کار علاوه بر افزایش سرعت انجام فرآیندهای پستی و کاهش خطاها، نیاز به حضور نیروهای این شرکت در تماس مستقیم با بسته‌ها و نیز ریسک ابتلای کارکنان این شرکت به کرونا را کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پست در پاسخ به زمان اجرایی شدن این طرح اضافه کرد: پیش‌تر یکی از این هاب‌ها به این سیستم تجهیز شده بود و علاوه بر اینکه در هفته جاری یکی دیگر از این سامانه‌های تفکیک مکانیزه به بهره‌برداری می رسد، قرار است در سال آینده تمامی ۵ هاب منطقه‌ای ما به این سیستم مجهز شوند.