دنیای خبر
آخرین اخبار ایران و جهان

تلاش برای گفتمان‌سازی در جامعه با توجه به آموزه‌های قرآن و عترت

در نشست خبری سومین جشنواره ملی مطبوعات و رسانه مطرح شد؛

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آموزه های قرآن و عترت را با جشنواره مطبوعات و رسانه آیات گفتمان‌سازی می‌کنیم.

0

 

به گزارش دنیای خبر، عبدالهادی فقهی زاده امروز در نشست خبری سومین جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات گفت: ما در تلاشیم تا آموزه‌های هدایت‌بخش قرآن و عترت به زبان روز با تلاش‌های اصحاب رسانه و مطبوعات به خانه‌ها برود و اذهان را به سوی خود جلب کند و بخشی از مخاطبان رسانه‌ای را به گفتمان سازی راهنمایی کند.

فقهی زاده افزود: مخاطبان جشنواره مطبوعات و رسانه آیات، خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه و تولیدکنندگان محتوا در فضای چند رسانه‌ای هستند و این جشنواره زمینه‌ای را برای رقابت سازنده با موضوع آموزه‌های قرآن و عترت در رسانه ایجاد می‌کند.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) با بسط آموزه‌های دینی از طریق حفظ و قرائت، نوعی رسانه ایجاد کرد تا معارف الهی را بر بال اصوات بگذارد و به خانه‌ها ببرد و سبک زندگی اسلامی را تاسیس کند. وی یکی دیگر از اهداف برپایی این جشنواره را مقابله با ترفند‌های دشمنان به ویژه در فضای مجازی دانست و گفت: امیدواریم از طریق این جشنواره با ترفند‌های دشمن مقابله کنیم و با ارائه خبر‌های صحیح و پردازش‌های هنرمندانه، فضایی را فراهم کنیم که آن ترفند‌ها خنثی شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از ضرورت ارتباط بین نسل‌ها سخن گفت و افزود: اثرگذاری معارف الهی زمانی موثر است که نسل ما احساس نیاز به قرآن داشته با شد و در این جهت حرکت کند و ما باید تلاش کنیم تا سبک نگرش و رفتار را بر اساس آیات قرآن و آموزه‌های عترت با ابزار‌های هنری و رسانه‌ای تبیین کنیم.

فقهی زاده با گرامی داشت ایام الله دهه فجر به عوامل پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و با استناد به آیه ۴۶ سوره سبا گفت: انقلاب اسلامی ایران تجلی قیام برای خداست.

برپایی ۱۰ جشنواره قرآنی در سال جاری

مرتضی خدمتکار مدیر کل دفتر تبلیغ و ترویج در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات به عنوان یک رویداد ملی فرهنگی و جریان ساز در حوزه هنر و رسانه و فناوری اطلاعات با ارائه مفاهیم قرآنی برگزار می‌شود.

وی افزود: جشنواره مطبوعات و رسانه آیات یکی از ۱۰ جشنواره‌ای است که امسال برگزار می‌شود؛ جشنواره فیلم آیات در استان بوشهر، جشنواره هنر‌های نمایشی در خراسان شمالی، جشنواره داستان نویسی در خراسان جنوبی، جشنواره داستانک آیات در استان گلستان، جشنواره شعر آیات در استان سیستان و بلوچستان، جشنواره آوا‌ها و نغمات آیات در آذربایجان شرقی و جشنواره عکس و عکس نوشت آیات در استان کرمان در حال برگزاری است.

خدمتکار ادامه داد: جشنواره چلچراغ آسمانی ویژه تولید محتوا در فضای مجازی و جشنواره نغمه‌های محمدی با محوریت شخصیت پیامبر اکرم (ص) در معاونت قرآن و عترت راهبری می‌شود و مراسم اختتامیه تمامی این جشنواره‌ها به جز جشنواره مطبوعات و رسانه آیات تا پایان سال برگزار خواهد شد.

جواد نصیری دبیر جشنواره مطبوعات و رسانه آیات با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: هر داوطلبی می‌تواند در سه رشته شرکت کند و سه اثر از خود ارسال کند و مهلت ارسال آثار تا پایان اسفند امسال است.

وی افزود: تمام نشریات کشوری و استانی می‌توانند در بخش‌های مختلف این جشنواره شرکت کنند.

در پایان این مراسم از پوستر سومین جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات رونمایی شد.

سومین جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات به میزبانی اداره‏ کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان سمنان، در موضوعات مرتبط با مفاهیم و آموزه ‏های منطبق با قرآن کریم و معارف اهل بیت (ع) ویژه خبرنگاران و فعالان رسانه، تولیدکنندگان محتوا در فضای چندرسانه ‏ای، فعالان فضای مجازی و شبکه ‏های اجتماعی، فعالان، موسسات و نهاد‌های تخصصی قرآنی و عموم علاقه‏‌مندان به فرهنگ، هنر و رسانه قرآنی با حمایت معاونت قرآن و عترت برگزار می‏ شود.

این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار خواهد شد که بخش اصلی شامل رشته ‏های سرمقاله و یادداشت، گزارش (خبری یا توصیفی)، مصاحبه، خبر، تیتر و عکس خواهد بود و نیز در بخش ویژه با موضوع تولیدات چندرسانه ‏ای در موضوع قرآن کریم، رشته‏‌های انیمیشن، موشن‏ گرافیک، پادکست، اینفوگرافیک، پوستر یا اعلان و کلیپ را در بر می‏ گیرد.

جوایز درنظر گرفته شده برای نفرات اول هر رشته بخش اصلی شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ چهار میلیون تومان، نفرات دوم هر رشته بخش اصلی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ سه میلیون تومان، نفرات سوم هر رشته بخش اصلی، لوح تقدیر و جایز ه نقدی به مبلغ دو میلیون تومان و نیز نفرات برتر بخش ویژه، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون تومان است. مهلت ثبت نام و ارسال آثار شرکت‏ کنندگان به دبیرخانه سومین جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات ۲۸ اسفند است.