دنیای خبر
آخرین اخبار ایران و جهان

۲۷پروژه در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری می رسد‌

دبیر ستاد برگزاری آیین اصلاح پروژه‌ها با حضور رییس جمهوری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ۲۷پروژه اقتصادی، عمرانی و گردشگری به ارزش ارزی ۲۴۰ میلیون دلار و ریالی ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیاردی در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۹، به‌صورت ویدیو کنفرانسی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد قشم افتتاح می‌شود.

0

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، حسین مرادی با اعلام این خبر اظهار داشت: در ادامه پروژه‌های افتتاحی ریاست جمهوری در سراسر کشور، این منطقه آزاد، ۲۷ پروژه در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی ۲۴۰ میلیون دلار و ریالی ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیاردی و ایجاد دو هزار و ۲۶۳ فرصت شغلی در پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، شیلاتی، عمرانی و گردشگری افتتاح می‌کند.
وی افزود: در بخش صنعت نفت، گاز و انرژی دو شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم و قشم مولد به ترتیب با پروژه‌های پالايشگاه نفت خام فوق سنگين درزمینه توليد قير، سرمایه‌گذاری ۱۶۴ میلیون دلاری و ظرفیت تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه و پروژه تأمین پیش‌نیازهای مورداستفاده در تولید قیر با سرمایه‌گذاری ۷۶ میلیون دلاری درمجموع برای ۲۹۵ نیرو اشتغال ایجاد کرده‌اند.
به گفته مرادی، جزیره در صنایع شیلاتی با افتتاح هشت پروژه به ارزش کلی دو هزار و ۹۹۶ میلیارد ریال قرار است ۱۲ هزار و ۱۲۰ تُن میگو و ماهی به تولیدات کشور افزوده و برای ۴۲۶ نیروی بومی اشتغال ایجاد نماید.
سخنگوی سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: سه طرح تولیدی در حوزه‌های خدماتی، بهداشتی و غذایی نیز با سرمایه‌گذاری ارزی نیم میلیون دلاری و ۷۱۰ میلیارد ریالی شامل؛ سردخانه‌ای با ظرفیت ذخیره‌سازی۲۱ هزار تُن محصول، تولید ماهی خشک و خوراک آبزیان با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ تُن در سال و کارخانه تولید ماسک سوبا؛ برای ۱۵۵ نیرو اشتغال ایجاد کرده است.
مرادی از آغاز به کار مركز آموزش دريانوردي صنعت گستر هوا دريا قشم به‌عنوان تنها پروژه آموزشی- صنعتی این لیست ۲۷ پروژه‌ای خبر داد و گفت: این پروژه با ۱۶۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، برای ۲۰ تَن نیز اشتغال به همراه دارد.
*بهره برداری از ۱۲ پروژه زیرساختی در منطقه آزاد قشم
وی به پروژه‌های عمرانی این افتتاحیه اشاره کرد و عنوان داشت: ۱۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال اعتبار ویژه پروژه‌های عمرانی با سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی است که در ادامه لیست پروژه‌های قابل‌افتتاح ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم قرارگرفته و ۱۲ پروژه زیرساختی، خدماتی، رفاهی و مسکونی را شامل می‌شود.
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: ساخت بلوار دسترسی به روستای دفاری، بلوار رینگ غربی شهرک نریمان تا ساحل جنوبی، بهسازی جاده سه‌راه دیرستان تا فرودگاه و میدان شهید ستاری، احداث سه کمپ پارک (آفتاب ۲، مهتاب و فاز دوم جزایر ناز)، احداث کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی و اجرای خط دوم انتقال آب هشت پروژه بخش دولتی این لیست هستند.
وی اضافه کرد: چهار پروژه برج مسکونی ماتیا، مجتمع تاپ آیلند، ۴۰ واحد ویلایی و آماده‌سازی سایت ۲۳ هکتاری نیز حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این منطقه می‌باشند که مجموع این پروژه‌های ۱۲ گانه عمرانی توانسته‌اند برای یک هزار و ۳۲۴ نیرو اشتغال ایجاد کنند.
دبیر ستاد برگزاری آیین اصلاح پروژه‌ها با حضور رییس جمهوری سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: تنها پروژه گردشگری دی‌ماه منطقه آزاد قشم، باغ گردشگری صفا آباد با ۱۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که با ایجاد اشتغال برای ۱۸ نیروی بومی، ۵۴ تخت به ظرفیت اقامتی جزیره اضافه کرده و یکی از مجموعه‌های کاشانه مهمان جزیره محسوب می‌شود.
گفتنی است، منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید با اولویت قرار دادن فرامین رهبری، در تلاش است تا ضمن ایجاد رفاه و امنیت برای ساکنان با فراهم کردن امکانات مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران، رونق فعالیت‌های صنایع مختلف، اشتغال‌زایی و درنهایت درآمدی پایدار را به‌ویژه در حوزه ارزی و صادرات برای مردم جزیره قشم و کشور فراهم آورد.
در همین راستا ۱۴ پروژه افتتاحی در شهریورماه امسال به دست عالی‌ترین مقام اجرایی کشور در منطقه آزاد قشم به افتتاح رسید و به دنبال آن ۲۷ پروژه در ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.